Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych w kilku krokach

Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych w kilku krokach

11 października, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych (tzw. suchy tynk) to metoda wyrównywania ścian nośnych i działowych. Stosuje się je tylko i wyłącznie do stabilnego podłoża, które nie jest narażone na wilgoć i inne niesprzyjające warunki.

W porównaniu do wyrównywania powierzchni gładzią gipsową ma wielką zaletę – minimalizuje pylenie. 

Metody montażu płyt g-k w celu wyrównania podłoża

Wyróżniamy dwie metody montażu:

  • Na gipsową zaprawę klejową (płyta jest przyklejana)
  • Na stalowy ruszt (płyta jest przykręcana)

Montaż na gipsową zaprawę klejową

  1. Przed przystąpieniem do umocowania płyt gipsowych na plackach gipsowych, należy zakończyć instalację podtynkową. Następnie oczyścić ściany z pyłu oraz wszelkiego rodzaju materiałów, aby nie było żadnych niepotrzebnych zabrudzeń, które mogłyby wpłynąć na poprawny montaż oraz zagruntować podłoże i zaczekać do wyschnięcia. 
  2. Kolejny krok to przycinanie płyt na wysokość ściany z pomniejszeniem o ok. 15 mm i wytworzenie otworów pod gniazda instalacyjne. Stosuje się do tego piłę ręczną lub wyrzynarkę mechaniczną.
  3. Przygotowanie zaprawy klejowej jest zależne od instrukcji producenta, którą należy wymieszać na najniższych obrotach. Masę nakłada się na wzór placków na powierzchnie za pomocą szpachelki lub pacy zębatej, aby następnie nakleić na nią płyty gipsowe, pod spód umieszczając podkładki dystansowe.
  4. W trakcie 25 minut stosuje się długą poziomicę w celu wypoziomowania. W innym przypadku klej gipsowy zostanie związany i każda ingerencja odczepi płytę od jego podłoża. Po wykonaniu tego kroku przychodzi czas na szpachlowanie spoin, do których używa się gips szpachlowy i taśmę zbrojącą. 
  5. Ostatnim krokiem, który należy wykonać, to szlifowanie papierem ściernym wyschniętej masy szpachlowej pomiędzy spoinami. Wykonuje się to w celu wyrównania nierówności.
  6. Ściana jest gotowa do użycia farb ściennych oraz tapet.

Czego należy unikać w trakcie montażu?

Czego należy unikać w trakcie montażu? Wychładzania i przegrzewania pomieszczeń, aby montaż przebiegł pomyślnie. Wiele przydatnych porad znajdziesz też na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/89084/montaz-plyt-gipsowo-kartonowych-na-plackach-gipsowych-w-10-krokach/.