Na jakie maty cieniujące na ogrodzenia warto się zdecydować?

Na jakie maty cieniujące na ogrodzenia warto się zdecydować?

29 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zastosowanie osłony na ogrodzenie, wykorzystując takie produkty jak mata cieniująca. Jej wykorzystanie pozwala między innymi znacznie zwiększyć poziom prywatności. Dodatkowo jest to zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Siatki maskujące wykorzystywane są najczęściej przy ogrodzeniach w miejscach, gdzie niezbędna jest ochrona roślin. Pozwala to kontrolować ilość promieni słonecznych, które trafiają do określonej przestrzeni. Innym zastosowaniem mat cieniujących są ogrodzenia wokół ogrodów. Gdy wybiera się konkretną wersję, trzeba brać pod uwagę przeznaczenie. 

Maty cieniujące można wybierać w różnych:

  • rozmiarach,
  • kolorach,
  • gramaturach,
  • splotach. 

Zanim wybrana zostanie określona mata cieniująca, warto dokładnie ustalić to, jak skutecznie zamierza się chronić przestrzeń przed działaniem słońca. Poszczególne typy będą w stanie oferować nieco inny poziom zacienienia. Wpływa to bezpośrednio także na poziom prześwitu, który będzie można zachować. 

Jakie cechy powinna mieć mata cieniująca? 

Dokonując wyboru mat cieniujących, warto decydować się na takie produkty, które wykonane są z dobrej jakości materiałów. W ten sposób będzie można wybrać takie, które mogą być używane w znacznie dłuższym okresie bez występowania uszkodzeń, czy śladów zużycia. 

Dopasowanie mat cieniujących wymaga zwrócenia uwagi na takie parametry jak: 

  • gramatura,
  • gęstość splotu,
  • odporność na warunki atmosferyczne.

Gęstość splotu będzie decydowała o przewiewności maty. Gdy planuje się zachować większy prześwit, wówczas warto postawić na wersje, które mają mniejszą gramaturę. Równocześnie mata cieniująca powinna być wykonana w sposób, który pozwala zapewnić trwałość i solidność. 

Maty cieniujące jako element dekoracyjny

Wielu właścicieli domów, ogrodów decyduje się na maty cieniujące w celu uzyskania lepszego odbioru wizualnego ogrodzenia. Jeśli ma być ona używana w miejscu, gdzie występuje dużo zieleni, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie ciemna kolorystyka. Taka mata cieniująca będzie stanowić doskonałe tło dla roślinności. Natomiast niezbędne jest w takim przypadku zdecydowanie się na wersje, które będą efektywnie przepuszczać powietrze. Zapewni to odpowiedni poziom wentylacji. Natomiast mata cieniująca może być wykorzystywana także do zabezpieczenia posesji, która znajduje się przy ruchliwej ulicy. Pozwala to przede wszystkim ograniczyć dochodzą hałasy. Równocześnie można skutecznie chronić przestrzeń użytkową przed przedostawaniem się kurzu. 

Gdy mata cieniująca ma zapewnić również efekt dekoracyjny, wówczas warto zdecydować się na: 

  • odpowiednią kolorystykę,
  • materiały, które pasują do elementów architektury ogrodowej, czy wokół domu. 

Dokonując właściwego wyboru, można w ciekawy sposób zmienić to, jak będzie prezentowała się posesja. Stworzyć można taką przestrzeń, która pozwoli z jednej strony zapewnić większą prywatność, a z drugiej strony będzie bardziej estetyczna.