Naturalne czy syntetyczne – rozważania na temat wyboru materiałów do wykończenia podłóg i ścian
29 lutego, 2020Zanim przystępujemy do wyposażenia pomieszczeń w meble i urządzenia, zajmujemy się wykończeniem podłóg i ścian. Tutaj kierujemy się zarówno tym, co będzie pasować do danej aranżacji, jak również specyfiką danego materiału, np. jego antyalergicznymi właściwościami. Dziś z tego względu zajmiemy się rozważaniem na temat tego kiedy lepiej wybrać materiały naturalne, a w jakiej sytuacji syntetyczne. Już teraz zdradzimy, że w naszym poradniku poświęcimy również uwagę kamieniom naturalnym. Ale od początku…
Drewno – w wersji naturalnej czy syntetycznej?
Wiele słyszy się zarówno na temat materiałów drewnopochodnych, jak i drewnopodobnych. Różnica między nimi jest zasadnicza, gdyż te ostatnie jedynie naśladują rysunek drewna, natomiast ich struktura z drewnem nie ma nic wspólnego. Z kolei drewnopodobne materiały wykonuje się z prasowanych wiórów drewna, zatem ich powstanie jest wynikiem jego obróbki i łączenia z innymi materiałami. Najbardziej popularne są płyty wiórowe i pilśniowe, które najczęściej stosowane są jako podkład termoizolacyjny pod parkiet czy płytki. Jednak oczywiście z płyt pilśniowych wykonuje się również panele podłogowe. Niewątpliwie materiały drewnopochodne są tańsze od klasycznego drewna. Zatem zastosowanie zależy przede wszystkim od efektu jaki chce się uzyskać. Podłoga z drewnianych desek świetnie sprawdzi się w stylistyce rustykalnej, z kolei parkiet jest ponadczasowym wyborem zarówno do tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrz. Pewną wadą drewna jest jego podatność na uszkodzenia mechaniczne i tu z pewnością przewagę mają materiały drewnopodobne. Wśród nich najbardziej popularne są płyty lvt, a także imitujące rysunek drewna gres podłogowy. Mają znacznie większą twardość i odporność od drewna, dobrze izolują akustycznie. Jeśli nie chce się słyszeć efektów dźwiękowych w postaci „pracującego drewna”, to materiały drewnopodobne są dobrym wyborem. Skorzystają na nich również alergicy, a koszt ich utrzymania będzie niższy, ze względu na brak konieczności impregnowania.
Kamienie naturalne czy syntetyczne – na co się zdecydować?
Podobnie jak w przypadku drewna, również kamienie naturalne wymagają okresowej impregnacji. Mają jednak dużą przewagę nad syntetycznymi odpowiednikami, a mianowicie są unikalne. Nie ma dwóch identycznych płytek kamiennych, natomiast w przypadku sztucznego kamienia jest on jednolity, zatem zatraca swoją wyjątkowość. Nie ma również takich dobrych właściwości termoizolacyjnych i nie zawsze może być uniwersalną okładziną na ściany i podłogi. Oczywiście na ścianach trzeba wziąć pod uwagę kwestię obciążenia. Jednak zawsze można wybrać cienki fornir, czyli tapety kamienne. Zróżnicowane modele o pięknym rysunku można znaleźć w sklepie Klink.pl. Jeśli chodzi o kamienie syntetyczne to sprawdzą się na ścianach, których nie można bardzo obciążać. Oczywiście i one mogą mieć swoją wagę, dlatego trzeba stosować odpowiednie, dobrze wiążące kleje, a także wybierać właściwą wielkość płytek. Kamienie naturalne świetnie sprawdzą się zarówno do wykończenia podłogi z ogrzewaniem podłogowym, jak i ściany, gdzie znajduje się kominek, gdyż dobrze znoszą różnice temperatur.
Najlepsze materiały do wykończenia ścian – na co warto postawić?
Jeśli chodzi o ściany wewnątrz domu, to jeśli nie decydujesz się na klasyczną farbę i chcesz wybrać okładzinę, to świetnie sprawdzą się panele korkowe. Oczywiście jest to materiał drewnopochodny, gdyż pochodzi z kory drzew. Jednak w tym przypadku jest on nie tylko w pełni biodegradowalny, ale również pozyskiwany w sposób ekologiczny, gdyż korę ściąga się z żyjących drzew, a one mogą swoją korową okrywę w krótkim czasie odbudować. Zatem na takiej produkcji przyroda nie cierpi. Dodatkowo panele korkowe nie muszą występować jedynie w naturalnej kolorystyce, ale mogą być również barwione w masie. Mogą tworzyć geometryczne i trójwymiarowe kształty, co dodaje designowi nutę unikalności. W przypadku wnętrz, gdzie stoi kominek sprawdzą się najlepiej kamienie naturalne, które nie pękną pod wpływem zmiennej temperatury.
Podłoga cicha, antyalergiczna i zapewniająca świetną termoizolację – co wybrać?
W przypadku podłogi naturalne materiały w sposób bardziej wyraźny konkurują z syntetycznymi. Można postawić na posadzkę z żywicy epoksydowej, która świetnie sprawdza się dla alergików albo panele lvt, które są ciche i zapewniają termoizolację. Wszystkie te cechy posiada również podłoga korkowa. Tam, gdzie chce się zapewnić chłodniejszą podłogę latem, sprawdzą się kamienie naturalne, które dobrze przewodzą ciepło, natomiast same w sobie, bez ogrzewania dają uczucie chłodu.
Wybór pomiędzy materiałami naturalnymi i syntetycznymi nie jest jednoznaczny. Za tymi pierwszymi z pewnością przemawiają względy ekologiczne, choć wiele syntetycznych podlega w całości recyklingowi. Zatem, wybór należy do Ciebie.