Niechciani goście w ogródku – 3 porady dla osób, mających problemy z kretami

Niechciani goście w ogródku – 3 porady dla osób, mających problemy z kretami

27 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Czarne, niewielkie kopce, które pojawiają się na wypielęgnowanym trawniku to znak, iż zawitał do nas kret. Małe, niepozorne zwierzątko pozbawione wzroku ale za to obdarzone świetnym słuchem to niemile widziany gość, dlatego zapewne chcielibyśmy się go pozbyć jak najszybciej. Metod wymyślono już wiele, jednak najskuteczniejszą z nich jest wykorzystanie fumigacji. Proces ten polega na zagazowaniu korytarzy, wydrążonych przez te stworzenia, dzięki czemu bezboleśnie eksterminuje podziemnych gości. Skuteczne zwalczanie kretów nie jest prostą sprawą, dlatego warto skorzystać z usług specjalistycznych firm.

 

  1. Kiedy można pozbyć się kretów

  2. Fumigacja – jak przebiega?

  3. Czego nie powinno się próbować samemu

 

Kiedy można pozbyć się kretów

 

Kret w Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, iż nie można wyrządzić mu krzywdy, ale także łapać go, okaleczać, przenosić i wypuszczać na wolność w innym miejscu. Rozporządzenie Ministra Środowiska wyłącza jednak ochronę tego gatunku w określonych rejonach. Każdego gospodarza z pewnością ucieszy fakt, iż do miejsc, w których ochrona gatunkowa kreta nie obowiązuje, zaliczają się ogrody, szkółki leśne i uprawy ogrodnicze. Inne takie miejsca to lotniska trawiaste, obiekty sportowe oraz konstrukcje hydrotechniczne. W takich przypadkach kret może być potraktowany jak zwykły szkodnik i usunięty z tych terenów.

 

Fumigacja – jak przebiega?

 

Zwalczanie kretów jest dość skomplikowanych zadaniem ponieważ naturalnym systemem, w którym funkcjonują te zwierzęta jest gleba. Bardzo skuteczną metodą ich eliminacji jest fumigacja, jednak ze względu na zastosowane środki jej przeprowadzenie należy zlecić wyspecjalizowanej w tym firmie. Usługi w tej dziedzinie oferuje na przykład Stander – zwalczanie kretów, ale również nornic czy karczowników to część jej oferty. W procesie fumigacji najpierw należy przeprowadzić wywiad terenowy i zlokalizować najświeższe wykopy, a następnie po rozkopaniu wrzucić do nich tabletki wytwarzające gaz – fosforowodór. Po zabezpieczeniu kopczyków ziemi gaz rozchodzi się po podziemnych korytarzach, eliminując szkodniki. Po tygodniu następuje wyrównanie nawierzchni i obserwacja, czy nie pojawiają się nowe kopce. Jeśli wszystko jest w porządku – zabieg zakończył się sukcesem.

 

Czego nie powinno się próbować samemu

 

Istnieje sporo sposobów, co do których panuje przekonanie, iż powodują skuteczne zwalczenie kretów. Nic bardziej błędnego! Zalewanie krecich tuneli wodą powoduje tylko wsiąkanie jej w glebę – szkodniki mają na tyle rozwiniętą sieć podziemnych przejść, iż z pewnością zdążą uniknąć niebezpieczeństwa. Znacznie gorszym pomysłem jest zastosowanie prądu elektrycznego. Szansa na porażenie osoby, wykonującej te działania jest znacznie większa, niż porażenie kreta. Również karbid, choć może wykazywać sporadycznie efektywność, jest absolutnie środkiem nieopłacalnym (zarówno finansowo, jak i ze względu na niską skuteczność). Oferta profesjonalnych firm (na przykład: https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-zwalczanie-kretow-i-nornic-metoda-fumigacji/) to zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie.