O czym pamiętać wykonując izolację cieplną budynku?
29 maja, 2022Trudno obecnie wyobrazić sobie nowy budynek mieszkalny bez izolacji cieplnej, ponieważ prawo budowlane wymaga, by domy charakteryzowały się odpowiednim współczynnikiem przenikalności ciepła. O czym zatem pamiętać wykonując izolację cieplną budynku?
Izolacja cieplna budynku – zastosuj najwyższej jakości materiały
Izolacje cieplne budynków mogą być wykorzystywane przy użyciu różnego rodzaju materiałów, do których można zaliczyć m.in. styropian, czy wełnę mineralną szklaną lub skalną. Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania warto zadbać o to, by były to materiały najwyższej jakości, które będą charakteryzowały się odpowiednimi parametrami. Przykładem mogą być systemy ociepleń oferowane przez Knauf Insulation, wśród których można znaleźć rozwiązania dopasowane do specyfiki konkretnego budynku oraz wymagań prawa budowlanego w zakresie ocieplenia budynku. W tym miejscu warto podkreślić, że wybór najwyższej jakości rozwiązań przekłada się na wyższą sprawność izolacji termicznej, co pozwala w przyszłości zdecydowanie ograniczyć zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie zmniejszyć wysokość rachunków.
O czym pamiętać wykonując izolację cieplną budynku?
Warto mieć świadomość, że izolacja cieplna budynku obejmuje nie tylko ściany zewnętrzne, czy dach, ale powinna zostać wykonana również na elementach takich, jak:
- ściany wewnętrzne sąsiadujące np. z nieogrzewaną klatką schodową;
- ściany przyległe do szczelin dylatacyjnych;
- ściany nieogrzewanych piwnic;
- stropodachy;
- podłogi na gruncie;
- okna;
- drzwi zewnętrzne;
- drzwi balkonowe.
Należy również pamiętać, że prawidłowo wykonana izolacja cieplna powinna być szczelna, co pozwoli zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Równie ważne jest właściwe układanie poszczególnych warstw izolacji, czy zachowywanie szczelin dylatacyjnych, co umożliwi prawidłowe odprowadzanie wilgoci.
Podsumowując należy stwierdzić, że izolacje cieplne budynków to obecnie standard, który wynika nie tylko z przepisów prawa budowlanego, ale również chęci ograniczenia zapotrzebowania na energię i zachowania odpowiedniego komfortu termicznego wewnątrz budynku. Wiele w tym przypadku zależy od ich prawidłowego wykonania, ponieważ każdy błąd będzie przekładał się na konkretne straty ciepła.