Pergola tarasowa
16 lutego, 2020Każdy z nas ceni sobie prywatność, ciszę i spokój. Jeżeli możemy je połączyć razem z przebywaniem na łonie natury, bez wątpienia warto skorzystać z takiej okazji. Zagwarantują nam to pergole tarasowe. Jak je wybrać? Jakie modele są dostępne na rynku?
Na co zwrócić uwagę, wybierając pergole tarasowe?
O tym, która pergola tarasowa będzie dla nas odpowiednia, decyduje wiele czynników. Na początku powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze preferencje i potrzeby. Musimy wiedzieć, czy bardziej zależy nam na ochronie przed wiatrem, słońcem, deszczem, a może każdym z tych czynników. Należy przy tym zwrócić uwagę na warunki pogodowe charakterystyczne dla regionu, w którym mieszkamy. Na południu istotna będzie ochrona przed halnym oraz intensywnymi opadami śniegu. Z kolei na zachodzie większym zagrożeniem może być deszcz i wysokie temperatury. Nie ulega wątpliwości, że na rynku znajdziemy pergole dopasowane do każdych warunków pogodowych. Nie zapominajmy również o dopasowaniu wyglądu konstrukcji do stylu, w jakim został zaprojektowany ogród. Bez problemu dopasujemy do niego kolor profili czy też tkaniny. Dla osób preferujących minimalizm oraz nowoczesne rozwiązania dobrym rozwiązaniem mogą być szklane pergole, inni będą stawiać na naturalność, a dla części z nas priorytetem okażą się właściwości ochronne.
Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na materiał konstrukcyjny i pokryciowy pergoli, jego odporność na wiatr, śnieg lub inne czynniki zewnętrzne. Musimy również pamiętać o tym, w którym miejscu zostanie zamontowana cała konstrukcja. Spójrzmy na przykład. W przypadku tarasów od południowej strony domu zaleca się szerokie konstrukcje, które lepiej będą chronić przed słońcem, oraz dodatkowe ściany boczne. Jeżeli zdefiniujemy, czego tak naprawdę potrzebujemy, możemy przejść do wyboru konkretnego rozwiązania.
Rodzaje pergoli tarasowych
Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są trzy następujące rodzaje pergoli tarasowych. Pierwsze to konstrukcja aluminiowa ze szklanym zadaszeniem. Bez wątpienia jest to model, który sprawdzi się na niewielkich tarasach. Dach wykonany ze szkła zapewnia doskonałą ochronę przed deszczem lub wiatrem, a każdy klient może dopasować te parametry do swoich preferencji. Warto również zwrócić uwagę na rozwiązanie, które łączy szklany dach z markizą, która odpowiada za ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Model Murano Integrale sprawdzi się na tarasach o powierzchni nawet do 35 m2. Doskonałym rozwiązaniem mogą być również pergole materiałowe, które charakteryzują się przede wszystkim lekką konstrukcją oraz gwarancją skutecznej ochrony przed wiatrem. Wytrzymałość pergoli Markilux gwarantuje osłonę nawet przed wiatrem o sile 6 w skali Beauforta. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej wiatroodpornych konstrukcji.
Trzecim rozwiązaniem są pergole lamelowe, które pomogą nam stworzyć zaciszne miejsce i zagwarantują spokój. Ruchome lamele dają użytkownikom kontrolę nad intensywnością wpadających promieni słonecznych. Natomiast dodatkowe ściany boczne umożliwią ochronę przed wiatrem oraz stworzenie dodatkowej strefy prywatności.
Montaż i obsługa pergoli
Pergola tarasowa charakteryzuje się również prostym montażem. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie wszystkich czynności, nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Dzieje się tak ze względu na dostarczenie pergoli w gotowych, prefabrykowanych częściach. Oznacza to, że będziemy musieli jedynie połączyć niektóre elementy oraz przymocować je do ściany budynku i podłoża za pomocą specjalnych kotew metalowych. Słupki należy ustawić w równych odległościach od siebie, równolegle po obu stronach konstrukcji. Każdy z nas bez problemu poradzi sobie z montażem. Jednak można również skorzystać z pomocy specjalistów. Warto zaznaczyć, że dostarczenie gotowych lub prefabrykowanych części pozwoli nam uniknąć używania specjalistycznych narzędzi takich jak szlifierka.
Po zamontowaniu całej konstrukcji możemy obsługiwać ją za pomocą elektrycznego pilota lub włącznika ściennego. Dzięki temu z łatwością zasłonimy i odsłonimy dach czy też ściany boczne. Więcej informacji na temat pergoli znajdziemy na stronie: www.pergoletarasowe.com.pl/.