Praca architekta wnętrz
4 listopada, 2019W dzisiejszych czasach coraz chętniej własnoręcznie zajmujemy się różnymi sprawami, w tym aranżowaniem mieszkania. Mimo to w takim przypadku lepiej jest sięgnąć po specjalistę, czyli architekta wnętrz. Jeśli jesteście zainteresowani postawieniem pierwszych kroków w tym zawodzie, zapoznajcie się z niniejszym artykułem, objaśniającym jego specyfikę.
Architekt wnętrz
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak można zostać architektem wnętrz. Najlepiej będzie zatem zacząć od początku. Praca ta nie jest licencjonowana, zatem można ją wykonywać bez dedykowanych studiów – najważniejszy jest zmysł estetyczny, wyobraźnia przestrzenna, wiedza techniczna, urbanistyczna i architektoniczna. Część z tych rzecz można naturalnie przyswoić samemu, natomiast uczelnia pozwoli (mając na uwadze duże zaangażowanie danej osoby) wykrystalizować pozostałe.
Nie obejdzie się też bez znajomości praktycznie wszystkich materiałów wykończeniowych, dużej dozy kreatywności i zdolności planowania. Mowa w końcu o człowieku zdolnym zaprojektować spójny i jedyny w swoim rodzaju dom.
Czym zajmuje się architekt?
W ciągu dnia (uwzględniając fakt, że zajmuje się kilka projektami naraz) zadaniami architekta są:
- researchem – często klienci mają problem z przedstawieniem swoich oczekiwań. Wówczas architekt musi być tą osobą, która ma mieć pełny wgląd w preferencje swoich konsumentów. Mowa tu też o ich upodobaniach i oczekiwaniach. W tym celu często będą musieli odwiedzać mieszkania klientów.
- poszukiwaniem pomysłów – szczególnie na początku potrzebne będą inspiracje z zewnątrz. Czym można się posiłkować? Oczywiście Internetem, pismami i katalogami wnętrz, ofertami poszczególnych sklepów oferujących ozdobne artykuły, programami telewizyjnymi, filmami, blogami… Jak widać, jest tego pełno, przy czym należy pamiętać, że wena pojawi się tylko i wyłącznie w czasie pracy.
- projektowaniem – traktuje się go w ramach najbardziej wymagającego, jeśli chodzi o pracę architekta. Wszystko dlatego, że mowa tu o wielogodzinnym i przede wszystkim frustrującym tworzeniem projektu przy biurku oraz w każdej wolnej chwili. Nie obejdzie się bez znajomości specjalistycznych programów komputerowych znacznie ułatwiających pracę.
- konsultacjami – ceniony architekt prowadzi stałe konsultacje ze swoją klientelą. Dobrze, gdy są to ludzie otwarci na sugestie i propozycje, niestojący murem za jedną z góry ustalona koncepcją.
Profesjonalne usługi projektowania wnętrz znajdziesz na StudioLoko.pl