Prawidłowy montaż syfonu krok po kroku – jak się za to zabrać?

Każdy zlewozmywak oraz umywalka muszą być wyposażone w syfon. Można spotkać się także z nazwą syfonu odpływowego lub syfonu kanalizacyjnego. Jego montaż nie jest trudny, ale trzeba wykonywać odpowiednie kroki po kolei i posiłkować się sprawdzoną instrukcją.

Czym w ogóle jest syfon, z czego się składa, jakie narzędzia są potrzebne do jego montażu?

Poniżej odpowiedzi na te pytania wraz ze wskazówkami, jak zamontować syfon.

Co to jest syfon? Zgodnie z definicją syfon jest zamknięciem wodnym instalacji kanalizacyjnej. Każdy z elementów sanitarnych musi być podłączony do sieci za jego pośrednictwem. Jego podstawowym celem jest zapobieganie wydostawania się nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów z kanalizacji lub zbiornika bezodpływowego. Jest to możliwe dzięki temu, że w środkowej części syfonu tworzy się zamknięcie wodne, które oddziela czyste powietrze z pomieszczenia, np. z kuchni lub łazienki oraz zanieczyszczone powietrze znajdujące się w rurach kanalizacyjnych.

W przypadku, kiedy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się zlew lub umywalka unosi się nieprzyjemny zapach, wówczas może to oznaczać, że zamknięcie wodne stanowiące barierę dla gazów nie zawiera odpowiedniej ilości wody.

Z czego składa się syfon?

Przystępując do montażu, najpierw należy sprawdzić, czy komplet do zamontowania syfonu zawiera wszystkie niezbędne elementy.

 1. W skład syfonu z całą pewnością będą wchodzić rury odprowadzające wodę. Ich ilość należy sprawdzić z dołączoną instrukcją lub schematem. Rury i złączki powinny być wyposażone w uszczelki, mogą być też dołączone do zestawu.
 2. Kolejnym ważnym elementem jest odpływ przelewowy, który będzie gwarantował tworzenie się zamknięcia wodnego.
 3. Każdy syfon będzie w zestawie posiadał także dwa korki. Pierwszy z nich to korek zwykły, a drugi automatyczny z linką, do którego dołączone jest pokrętło.

Oczywiście poszczególne rodzaje syfonów mogą różnić się od siebie elementami wyposażenia, ilości rur i uszczelek. Jednak montaż w każdym z tych przypadków będzie przebiegał podobnie, a końcowy efekt zapewni takie samo działanie syfonu.

Jakie narzędzia są potrzebne do instalacji syfonu?

Montaż syfonu jest czynnością, z którą większość osób sobie poradzi. Najważniejsze są przede wszystkim chęci. Jednak nie należy zapominać o narzędziach i przydatnych elementach, które z całą pewnością pomogą w montażu.

Wśród nich znajdą się na pewno:  

 • klucz francuski — pozwoli na dokręcanie rur, śrub i nakrętek o różnej średnicy,
 • piłka do skracania rur — może przydać się w przypadku, kiedy konieczne będzie skracanie rur, aby dopasować je do otworu w zlewie i odpływu,
 • moneta — będzie pełnić funkcję narzędzia, które pozwoli na dokręcenie uszczelki przy sitku w zlewie i odpływie,
 • miarka — do wymierzania długości rur, tak aby były dopasowane do odległości między zlewem i odpływem,
 • papier ścierny — posłuży on do wyrównania nieregularnych brzegów rur w przypadku, kiedy będą musiały zostać przycięte,
 • miska — jest to zabezpieczenie w razie sprawdzania szczelności syfonu już na koniec instalacji; pozwala zabezpieczyć wnętrze szafki przed wodą podczas próby, jeżeli syfon zostanie źle zamontowany.

Firma Primagran oferująca m.in. syfony, zlewozmywaki i baterie na swoim blogu zamieściła prostą i intuicyjną instrukcję, jak zamontować syfon. Można ją znaleźć pod adresem: https://primagran.pl/blog/news/jak-zamontowac-syfon-do-zlewozmywaka

Zgodnie z tą instrukcją wystarczy trzymać się kolejnych kroków, aby syfon został zamontowany poprawnie.

Oto kolejność wykonywania poszczególnych czynności:

 1. Umieszczenie korka automatycznego w większej lub częściej używanej komorze.
 2. Umieszczenie uszczelki w sitku zlewozmywaka i odpływie.
 3. Montaż pokrętła korka automatycznego.
 4. Instalacja pokrętła w blacie wraz z linką.
 5. Kontrola ustawienia wysokości śruby znajdującej się w sitku i ewentualne poprawki, w przypadku kiedy korek nie podnosi się przy otwieraniu spustu.
 6. Montaż przelewu górnego i połączenie rury z odpływem.
 7. Wymierzenie odległości pomiędzy końcami rur i skręcenie orurowania, po uprzednim dopasowaniu pozostałych rur.
 8. Instalacja uszczelek i końcowe dokręcenie elementów.
 9. Kontrola szczelności syfonu poprzez wypuszczenie wody. Właśnie wtedy warto zabezpieczyć się miską.

Prawda, że proste?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *