Prawidłowy montaż syfonu krok po kroku – jak się za to zabrać?

Prawidłowy montaż syfonu krok po kroku – jak się za to zabrać?

3 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Każdy zlewozmywak oraz umywalka muszą być wyposażone w syfon. Można spotkać się także z nazwą syfonu odpływowego lub syfonu kanalizacyjnego. Jego montaż nie jest trudny, ale trzeba wykonywać odpowiednie kroki po kolei i posiłkować się sprawdzoną instrukcją.

Czym w ogóle jest syfon, z czego się składa, jakie narzędzia są potrzebne do jego montażu?

Poniżej odpowiedzi na te pytania wraz ze wskazówkami, jak zamontować syfon.

Co to jest syfon? Zgodnie z definicją syfon jest zamknięciem wodnym instalacji kanalizacyjnej. Każdy z elementów sanitarnych musi być podłączony do sieci za jego pośrednictwem. Jego podstawowym celem jest zapobieganie wydostawania się nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów z kanalizacji lub zbiornika bezodpływowego. Jest to możliwe dzięki temu, że w środkowej części syfonu tworzy się zamknięcie wodne, które oddziela czyste powietrze z pomieszczenia, np. z kuchni lub łazienki oraz zanieczyszczone powietrze znajdujące się w rurach kanalizacyjnych.

W przypadku, kiedy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się zlew lub umywalka unosi się nieprzyjemny zapach, wówczas może to oznaczać, że zamknięcie wodne stanowiące barierę dla gazów nie zawiera odpowiedniej ilości wody.

Z czego składa się syfon?

Przystępując do montażu, najpierw należy sprawdzić, czy komplet do zamontowania syfonu zawiera wszystkie niezbędne elementy.

  1. W skład syfonu z całą pewnością będą wchodzić rury odprowadzające wodę. Ich ilość należy sprawdzić z dołączoną instrukcją lub schematem. Rury i złączki powinny być wyposażone w uszczelki, mogą być też dołączone do zestawu.
  2. Kolejnym ważnym elementem jest odpływ przelewowy, który będzie gwarantował tworzenie się zamknięcia wodnego.
  3. Każdy syfon będzie w zestawie posiadał także dwa korki. Pierwszy z nich to korek zwykły, a drugi automatyczny z linką, do którego dołączone jest pokrętło.

Oczywiście poszczególne rodzaje syfonów mogą różnić się od siebie elementami wyposażenia, ilości rur i uszczelek. Jednak montaż w każdym z tych przypadków będzie przebiegał podobnie, a końcowy efekt zapewni takie samo działanie syfonu.

Jakie narzędzia są potrzebne do instalacji syfonu?

Montaż syfonu jest czynnością, z którą większość osób sobie poradzi. Najważniejsze są przede wszystkim chęci. Jednak nie należy zapominać o narzędziach i przydatnych elementach, które z całą pewnością pomogą w montażu.

Wśród nich znajdą się na pewno:  

  • klucz francuski — pozwoli na dokręcanie rur, śrub i nakrętek o różnej średnicy,
  • piłka do skracania rur — może przydać się w przypadku, kiedy konieczne będzie skracanie rur, aby dopasować je do otworu w zlewie i odpływu,
  • moneta — będzie pełnić funkcję narzędzia, które pozwoli na dokręcenie uszczelki przy sitku w zlewie i odpływie,
  • miarka — do wymierzania długości rur, tak aby były dopasowane do odległości między zlewem i odpływem,
  • papier ścierny — posłuży on do wyrównania nieregularnych brzegów rur w przypadku, kiedy będą musiały zostać przycięte,
  • miska — jest to zabezpieczenie w razie sprawdzania szczelności syfonu już na koniec instalacji; pozwala zabezpieczyć wnętrze szafki przed wodą podczas próby, jeżeli syfon zostanie źle zamontowany.

Firma Primagran oferująca m.in. syfony, zlewozmywaki i baterie na swoim blogu zamieściła prostą i intuicyjną instrukcję, jak zamontować syfon. Można ją znaleźć pod adresem: https://primagran.pl/blog/news/jak-zamontowac-syfon-do-zlewozmywaka

Zgodnie z tą instrukcją wystarczy trzymać się kolejnych kroków, aby syfon został zamontowany poprawnie.

Oto kolejność wykonywania poszczególnych czynności:

  1. Umieszczenie korka automatycznego w większej lub częściej używanej komorze.
  2. Umieszczenie uszczelki w sitku zlewozmywaka i odpływie.
  3. Montaż pokrętła korka automatycznego.
  4. Instalacja pokrętła w blacie wraz z linką.
  5. Kontrola ustawienia wysokości śruby znajdującej się w sitku i ewentualne poprawki, w przypadku kiedy korek nie podnosi się przy otwieraniu spustu.
  6. Montaż przelewu górnego i połączenie rury z odpływem.
  7. Wymierzenie odległości pomiędzy końcami rur i skręcenie orurowania, po uprzednim dopasowaniu pozostałych rur.
  8. Instalacja uszczelek i końcowe dokręcenie elementów.
  9. Kontrola szczelności syfonu poprzez wypuszczenie wody. Właśnie wtedy warto zabezpieczyć się miską.

Prawda, że proste?