Silka czy Porotherm – porównanie

Silka czy Porotherm – porównanie

3 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Murowanie ścian to jeden z najszybciej postępujących etapów budowy – o ile wybierzemy odpowiedni materiał i fachowców. Abstrahując od trudnego wyboru ekipy budowlanej okazuje się, że wcale nie łatwiej jest wybrać odpowiedni materiał do budowy ścian. Dwa najpopularniejsze rodzaje bloczków murarskich to Silka i Porotherm. Wybór odpowiedniego budulca może nie tylko przyspieszyć czas budowy, ale przede wszystkim obniżyć koszty postawienia i użytkowania domu. Dodatkowo, od tej decyzji zależy dobór zaprawy cementowej. Co więc wybrać? Sikla czy Porotherm?

Silka czy Porotherm – czym się cechują?

Silka to odpowiednik naturalnego piaskowca. Bloczki produkowane są z naturalnych, przyjaznych środowisku składników, a przy tym są bardzo wytrzymałe. Zastosowanie wzmacniających składników powoduje, że są one również ciężkie, przez co przy ich użytkowaniu wymagane są mocniejsze fundamenty. Niewątpliwą zaletą jest mniej szkodliwe promieniowanie, dzięki czemu materiał ten jest zdrowszy dla mieszkańców. Wadą natomiast jest duża kruchość Silki.

Porotherm to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Wytwarzany jest z różnych rodzajów ceramiki i to głównie od wyboru konkretnej odmiany zależą właściwości porothermu. Przykładowo ceramika klinkierowa jest wysoce odporna na wilgoć, natomiast ceramika poryzowana wymaga zastosowania dodatkowych izolacji od wilgoci. Cechą wspólną wszystkich rodzajów jest wysoka odporność na ściskania, a także estetyczny wygląd.

Silka czy Porotherm – porównanie

Każdy materiał posiada swoje określone parametry. W porównaniu sprawdzimy, który z tych popularnych rodzajów budulca cechuje się lepszymi wartościami termicznymi i akustycznymi, kosztem, a także jaką zaprawę należy do nich użyć. Może okazać się to przydatna wiedza, którą warto posiadać przed zakupem. Do porównania użyte zostały dwa bloczki o podobnych parametrach (grubość około 25cm).

Termoizolacyjność

Innymi słowy współczynnik przewodzenia ciepła. Określa on stopień przenikania ciepła przez ściany budynku. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza termoizolacja. Wartość określana jest symbolem „U”.

Porotherm „U”= 1,03 [W/(m²k)]

Silka 24 „U”= 1,65 [W/(m²k)]

Wynik: Porotherm cechuje się lepszą termoizolacyjnością. Pamiętać jednak należy, że obecnie w wielu domach warstwę termoizolacyjną stanowi dodatkowe ocieplenie w postaci styropianu lub wełny mineralnej.

Izolacja akustyczna

To inaczej zdolność do nieprzepuszczania dźwięków. W przypadku budynków, im większa grubość przegrody (ściany), tym lepsze tłumienie hałasów z zewnątrz. Izolację akustyczną określamy w decybelach – im wyższa wartość, tym lepsza ochrona.

Porotherm – 53 dB

Silka – 57 dB

Wynik: Silka ze względu na większą grubość i gęstość wypełnienia bloczków lepiej chroni dom przed hałasem.

Koszt materiału na metr kwadratowy

Ceny pochodzą ze strony jednego ze sklepów zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych.

Porotherm 25 – koszt bloczka 5,50 zł. Koszt metra kwadratowego = 5,5 zł x 10,5 szt. = 57,75 zł

Silka 24 – koszt bloczka 4,38 zł. Koszt metra kwadratowego = 4,38 zł x 15 szt. = 65,70 zł.

Wynik: Tańszym rozwiązaniem są bloczki Porotherm.

Zaprawa murarska

Różnice właściwości i cech obu bloczków sprawiają, że musi być stosowany inny rodzaj zaprawy murarskiej.

Porotherm: zaprawa murarska ciepłochronna.

Silka: zaprawa zwykła (cementowo – wapienna).

Zobacz również: zaprawa cementowa

Jak widać oba rodzaje budulca mają sporo różnic. Zarówno Silka, jak i Porotherm posiadają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór należy podjąć wspólnie z kierownikiem budowy bądź murarzem, wcześniej analizując swoje potrzeby oraz dostępny budżet.