Przydomowa przepompownia ścieków – kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie?
24 marca, 2020Domowe przepompownie ścieków mają za zadanie podnoszenie ścieków z niższego poziomu na wyższy. W sytuacji braku kanalizacji grawitacyjnej to rozwiązanie zdecydowanie warte polecenia. Kiedy jeszcze się sprawdzi, jaką przepompownię wybrać i jak to dokładnie działa? Sprawdzamy.
Jak działa i kiedy będzie potrzebna przydomowa przepompownia ścieków?
Przepompowania ścieków sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której wysoki poziom wód gruntowych generuje konieczność podnoszenia poziomu ścieków. To niezawodne, a przy tym szeroko dostępne rozwiązanie. Wśród proponowanych na rynku urządzeń znaleźć można m.in. kompaktowe przepompownie ścieków idealne dla mniejszych gospodarstw domowych. Tego typu przepompownia ścieków, jaką znaleźliśmy na https://www.saga.info.pl/przepompownie-i-tlocznie-sciekow/ sprawdzi się także w podnoszeniu ścieków w piwnicach, czy pralniach. To wewnętrzbudynkowe rozwiązanie funkcjonujące obok standardowej przepompowni przydomowej.
Przepompownia ścieków składa się standardowo z obudowy, pokrywy i włazu. Ten ostatni element jest dobierany zgodnie z ukształtowaniem terenu, na którym osadzona zostanie przepompownia. Wraz z przydomową przepompownią najczęściej stosowane są zbiorniki polietylenowe o wysokiej gęstości i odpowiedniej sztywności obwodowej. Inne popularne w tym zakresie rozwiązania to zbiorniki z żywicy poliestrowej, z żelbetu B45 lub polimerobetonu. Poszczególne zbiorniki różnicuje dostępna średnica oraz wysokość.
Przepompownie transportują ścieki przy wykorzystaniu pomp zatapialnych (jednej lub dwóch). Te dostępne są z mocami od 1,4 do 5,5 kW i wykonane z wolnym przelotem lub też z mocami od 1,4 do 4,5 kW i dedykowane pracy ciągłej. Automatyczne kontrolowanie pracy pomp możliwe jest dzięki urządzeniom sterującym i zasilającym. Z kolei za pomiar poziomu ścieków odpowiedzialne są wyłączniki pływakowe. W momencie uzyskania określonego poziomu ścieków następuje włączenie pompy i ścieki zostają wtłoczone powyżej poziomu zalewnia do kanału.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Wybierając przydomową przepompownię ścieków warto zwrócić uwagę na wydajność proponowanego rozwiązania. Standardem są tutaj urządzenia o wydajności 4 – 5 l/s. Równie istotne jest, aby przepompowania wyposażona była w urządzenie rozdrabniające i gwarantowała całkowitą szczelność, a przy tym także skutecznie zabezpieczała zbiornik przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Powstawaniu osadów i zatykaniu przewodów przeciwdziałać będzie, obok urządzenia rozdrabniającego, odpowiednia minimalna prędkość przepływu (min. 0,7 m/s).
Nowoczesne przepompownie przydomowe mogą przepompowywać ścieki bytowo-gospodarcze oraz wody drenażowe i opadowe do kanalizacji ogólnospławnej. To najczęściej kompletne zestawy w wersji z jedną lub dwiema pompami, dostępne wraz z urządzeniem sterującym i przeciwzalewowym oraz zasuwą odcinającą. Najbardziej zaawansowane rozwiązania oferują możliwość sterowania i nadzoru przy wykorzystaniu aplikacji na urządzeniach mobilnych.