Puszki do dociepleń – koniec z wyrwanymi gniazdkami na elewacji
3 marca, 2021Bardzo przydatnym elementem na elewacji są gniazdka elektryczne. Inwestorzy, którzy nie zaplanują pociągnięcia przewodów na zewnątrz, żałują, gdyż muszą korzystać z kontaktów zamontowanych w piwnicy czy, co gorsza w domu i używać długich przedłużaczy. Jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem montażu takiego elementu na elewacji, to musisz wiedzieć, że niezbędna będzie puszka do dociepleń. Dzięki niej na pewno nie wyrwiesz gniazdka podczas pracy. Przekonaj się dlaczego, jak się ją montuje i jaka jest jej specyfika.
Wyrwane gniazdka to już przeszłość – wybierz najwyżej jakości puszkę elewacyjną
Koszenie w ogrodzie przy użyciu kosiarki elektrycznej czy też używanie jakiegokolwiek sprzętu wyposażonego w okablowanie wymaga posiadania gniazdka elektrycznego na elewacji. Najlepiej zamontować je przed jej wykończeniem, bo inaczej trzeba będzie wiercić otwór, by umieścić w warstwie ocieplenia puszkę elewacyjną. Warto wiedzieć, że taki element ułatwiający montaż gniazdka i zapewniający szczelność i bezpieczeństwo łączenia przewodów może zostać umieszczony w warstwie ocieplenia od styropianu, przez piankę poliuretanową aż po płytę poliuretanową. Trzeba także wspomnieć, że puszka do dociepleń występuje w różnych rozmiarach i może służyć nie tylko do montażu gniazdka elektrycznego, ale również lamp zewnętrznych czy czujników ruchu. Choć taki element montażowy może być stosowany w przypadku ocieplenia fasad o grubości od 50 do 300 mm, to w przypadku grubych tynków warto stosować do jego uszczelnienia silikon. Dzięki temu ma się pewność, że nie powstaną mostki termiczne, zatem ani wiatr ani wilgoć nie dostaną się pod powierzchnię tynku czy też do instalacji elektrycznej. Szczelny montaż i użycie także dedykowanych wkrętów i kołków rozporowych gwarantuje wytrzymałość całej konstrukcji. W związku z tym nawet gdy po zamontowaniu gniazdka elektrycznego będziesz wyciągać kabel jedną ręką bez podtrzymywania obudowy, na pewno nie wyrwiesz kontaktu. Nie ma takiej obawy także wtedy, gdy zastosujesz krótszy kabel i w czasie pracy przez niefrasobliwość mocno pociągniesz sprzęt, a z nim sam kabel. Co najwyżej wypadnie on z gniazdka, ale ono pozostanie nienaruszone, podobnie jak elewacja budynku. Odpowiednio przymocowana puszka do dociepleń, wysokiej jakości, taka jak polipropylenowy model od producenta Kopos, zapewnia trwałość i możliwość użytkowania przez lata.
Jak montuje się puszkę do dociepleń na elewacji?
Na pewno interesuje Cię, w jaki sposób wykonać montaż, by puszka elewacyjna rzeczywiście spełniała swoje zadanie. Krok po kroku przedstawimy wszystkie etapy, gdyż do tej pracy nie potrzeba angażować elektryka czy ekipy budowlanej, choć oczywiście można. Na wstępie musimy przypomnieć, że jeśli montujesz puszkę na więcej niż jedno gniazdo, np. model na trzy kontakty, dostępny w ofercie producenta Kopos, to niezbędne jest zastosowanie ścianki działowej oddzielającej wiele przewodów, która notabene jest elementem zestawu montażowego obok kołków rozporowych i wkrętów. Osprzęt można montować w ramkach zespolonych i musi mieć odpowiednią szczelność IP. Należy wyciąć otwór w elewacji pod puszkę na głębokość taką, aby krawędź puszki była zlicowana z tynkiem. Następnie wywiercić otwór pod kołek. Trzeba umieścić kołek w taki sposób, aby kołnierz znalazł się pod denkiem puszki. W kolejnym kroku mocowana jest pierwsza podkładka i piankowany jest otwór. Potem umieszcza się puszkę i drugą podkładkę, którą zabezpiecza się kołkiem. Należy poczekać aż pianka stwardnie, a wtedy można sprawdzić trwałość łączenia. Później pozostaje już założenie osprzętu, czyli podłączenie odpowiedniego gniazdka.
Warto sięgać po najwyższej jakości elementy, wspomagające i zabezpieczające montaż gniazdek na elewacji. Dzięki temu poziom estetyki elewacji zostanie zachowany, a jednocześnie zyska się dodatkową funkcjonalność w postaci zewnętrznego kontaktu potrzebnego do prac w ogrodzie, czy chociażby ułatwiającego prace detailingowe przy samochodzie.