Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej

Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej

3 marca, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W każdym budynku mieszkalnym znajduje się instalacja wodna. To rury, kształtki i armatura potrzebna do tego, aby zasilić budynek w wodę pitną, ale także przeznaczoną do celów grzewczych. Instalacja wody zimnej, ciepłej czy grzewczej różnią się od siebie tym, że w każdej z nich płynie woda o innych parametrach temperatury. Niezależnie od tego, jakie one są, to jeśli na którejkolwiek z tych instalacji wystąpi nieszczelność – skutki mogą być poważne.

Skutki nieszczelności instalacji wodnej

Jakie to mogą być skutki? Po pierwsze zawilgocenie przegrody budowlanej, w którą wkute są rury instalacji wodnej. Takie zawilgocenie może utrzymywać się przez dłuższy czas. Jego skutkiem może być powstanie zagrzybienia lub pleśni w miejscu jego występowania. Grzyby i pleśnie przyczyniają się do namnażania drobnoustrojów, które następnie przenikają do powietrza w pomieszczeniu, a potem są wdychane przez ludzi do płuc. To chorobotwórcze bakterie i wirusy, a także zarodniki grzybów i pleśni.
Kolejnym efektem zawilgocenia np. ściany na skutek przecieku z rury instalacji wodnej może być uszkodzenie konstrukcji budynku. Jest to bardzo niebezpieczne i może mieć konsekwencje nawet w postaci zawalenia się budynku lub jego części.
Na skutek wystąpienia wycieku wody z instalacji obniża się ciśnienie robocze w instalacji, przez co woda może np. nie być dostarczana na wyższe kondygnacje. W przypadku budynków mieszkalnych jest to problem dla lokatorów, którzy nagle zostają pozbawieni dostępu do wody pitnej i grzewczej.

Nieszczelność instalacji wodnej – jak działać?

Jak widać, skutki wystąpienia wycieku wody z instalacji mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z tego powodu nie tylko warto prowadzić działania zapobiegawcze w postaci np. regularnych przeglądów instalacji wodnych w budynkach, ale po wystąpieniu nieszczelności należy szybko działać, aby skutki awarii były jak najmniej rozległe. Samodzielna lokalizacja nieszczelności instalacji wodnej może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu awariach. Lokalizowanie nieszczelności instalacji wodnych to dla takich fachowców codzienność. Wyposażeni w szeroką gamę specjalistycznych przyrządów oraz maszyn są w stanie zlokalizować miejsce wycieku wody w krótkim czasie i z dużą dokładnością. Działają w dużej mierze w sposób bezinwazyjny, dlatego nie trzeba obawiać się długotrwałych i kosztownych remontów. Szybka reakcja to połowa sukcesu. W ten sposób można ochronić budynek przed nadszarpnięciem jego konstrukcji oraz ludzi w nim przebywających, przed dyskomfortem i utratą zdrowia.