Średni czy duży dom? Jaki projekt wybrać?

Średni czy duży dom? Jaki projekt wybrać?

28 maja, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Budowa domu to poważna decyzja, która mocno zaważy na życiu całej rodziny. Realizacja tego przedsięwzięcia musi być bardzo przemyślana na każdym etapie, również przy wyborze projektu domu. Wtedy właśnie trzeba zdecydować, jak duży będzie budynek.

Podjęcie decyzji o tym, jak duży dom zostanie zbudowany, nigdy nie jest łatwa. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że im większy budynek, tym lepiej. Jednak wybór projektu dużego domu ma swoje konsekwencje, które potem często zaskakują inwestorów. Dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając wielkość powierzchni budynku. Oczywiście punktem wyjścia musi być zgodność z miejscowymi warunkami zabudowy. To jednak niejedyna kwestia. Zapytaliśmy ekspertów firmy projektowej Archeton.pl, co jeszcze jest ważne, gdy bierzemy pod uwagę wybór domu średniego lub dużego. 

Jaki mamy budżet na budowę domu?

Niestety, kwestie finansowe są jednymi z najważniejszych przy budowie domu. To, jakim budżetem dysponujemy, wpływa tak naprawdę na cały proces budowy. Jeśli nawet podobają nam się duże domy, marzymy, aby w takim mieszkać, pozostanie to jedynie w sferze życzeń, jeśli nie będzie poparte pieniędzmi. Koszt budowy 1 mkw. domu waha się od 2000 do 4000 zł w zależności od regionu Polski, technologii, rodzaju materiałów wykończeniowych itd. Jeśli mamy budżet na wybudowanie dużego domu i jesteśmy w stanie go potem utrzymać w trakcie eksploatacji, warto na pewno zdecydować się na większy metraż.

Jak duża jest rodzina?

Kolejna kluczowa kwestia, która musi zaważyć na wyborze wielkości domu, to wielkość rodziny. Średni budynek przy dużej rodzinie to złe i niekomfortowe rozwiązanie. W przypadku czteroosobowej rodziny w zupełności powinien wystarczyć średni dom o powierzchni od 80 do 180 mkw. Przy czym warto zaplanować jeszcze dodatkowy pokój gościnny.

Średni dom będzie na pewno za mały dla pięcio- lub sześcioosobowej rodziny. Potrzebnych jest wtedy więcej sypialni, ale także większy metraż różnych innych pomieszczeń, jak na przykład jadalnia czy salon. Przy tak dużej rodzinie trzeba wybrać dom o powierzchni co najmniej 150 mkw., a najlepiej – 250 mkw. Warto jednak pamiętać, że duży dom to wysokie koszty ogrzewania.

Jaka jest wielkość działki?

Często wielkość domu trzeba dostosować także do wielkości działki, ale także do jej kształtu. Na przykład na wąskiej działce nie postawi się dużego domu parterowego, ale co najwyżej „piętrówkę”. Nietypowy kształt działki może wymagać również wybrania projektu budynku w kształcie L lub T. Z drugiej strony trzeba jednak wspomnieć, że dobry architekt jest w stanie tak zaprojektować dom, aby uzyskać budynek o wybranym metrażu nawet na najbardziej wymagającej działce.

Ostateczna decyzja o tym, czy wybrać dom średni, czy duży, należy oczywiście do inwestora. Nie może to być jednak decyzja pochopna, ponieważ wpłynie na dalsze życie domowników.