Stare materiały w nowych wnętrzach – czyli drugie życie cegieł i nie tylko

Stare materiały w nowych wnętrzach – czyli drugie życie cegieł i nie tylko

2 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Szał na wnętrza w stylu minimalistycznym powoli mija. Coraz więcej osób tęskni za ciepłymi wnętrzami w stylu rustykalnym . Dominujące w nich naturalne materiały nadają im przytulny i oryginalny charakter. Cegła i drewno powodują, że wnętrze przestaje być bezosobowe.
Decydując się na styl rustykalny możesz dostosować wystrój wnętrza mieszkania to Twoich potrzeb. Dzięki temu będzie wygodne dopasowane do Twojego stylu.
Mieszkanie to nie tylko dach nad głową, to prywatna oaza, która powinna bardziej przypominać przytulne gniazdko dla domowników, niż wystawę w salonie meblowym.
Takie możliwości dają właśnie materiały pochodzące z rozbiórki starych domów. One miały już swoje życie, ale Ty możesz nadać im to drugie. W zamian za to wniosą do twojego domu ciepło i swoją historię. Wnętrza wykończone starymi materiałami wyróżniają się niepowtarzalnym charakterem i klimatem.

stara cegła w mieszkaniu

Pomysły na wykorzystanie starej cegły

Cegła ręcznie formowana i wypalana cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Najlepiej świadczy o tym fakt, że do dziś możemy podziwiać budowle z cegły pochodzącej nawet z XIV wieku. Oczywiście takiej cegły nie możemy wykorzystać, bo są już zabytkowe i podlegają ochronie. Za to mamy do dyspozycji cegłę pochodzącą z rozbiórki domów z XVIII i XIX wieku, które popadły w ruinę.
Taka cegła ma swój niezwykły urok. Decyduje o tym różnorodność faktury i ciepłe kolory. To daje także bardzo duże możliwości aranżacyjne. Przede wszystkim do wykonania posadzki w łazience, kuchni lub w korytarzach. Coraz modniejsze stają się też ściany wewnętrzne obłożone cegłą. Może być to cała ściana lub tylko jej fragment. Oczywiście w tych celach stosowana jest cegła pocięta na płytki odpowiedniej grubości.
Autentycznie starej cegły nie zastąpią tapety ze wzorem z cegły, ani płytki imitujące cegłę. One po prostu są zimne i nie mają duszy.
Stara cegła doskonale nadaje się także do wybudowania kominka w salonie. Nie tylko nada mu niepowtarzalny wygląd i charakter, ale nagrzana jeszcze długo po wypaleniu drewna będzie utrzymywała ciepło w salonie.
Cegła z rozbiórki daje nieograniczone możliwości w aranżacji ogrodu. Można wyłożyć nią alejki, zbudować taras, ale przede wszystkim obudować rabaty nadając im dowolny kształt. Połączenie czerwonej cegły z zielonymi i kolorowymi kwiatami daje piękny efekt. W ogrodzie najlepiej prezentują się całe cegły, można łączyć je zaprawą lub tylko luźno ułożyć. Cegłę można także wykorzystać do wykonania ławek lub ogrodowego grilla.
Decydując się na starą cegłę w ogrodzie musisz pamiętać, że wszystkie inne elementy powinny z nią współgrać, a więc musisz zapomnieć o plastiku i innych sztucznych materiałach.
Najbardziej odważni decydują się na wykorzystanie starej cegły do zewnętrznej obudowy domu. Nawet prosta i nie ciekawa bryła budynku zyska zupełnie inny wygląd, bardziej będzie przypominać wiejski domek lub stary dworek. By zachował harmonię wyglądu powinien być także wykończony starą dachówką, w tym wypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na uszczelnienie dachu.
Cegła użyta do wykończenia elewacji ma nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne. Dodatkowo ociepli dom i wytłumi hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy.

nowoczesne mieszkanie

Drewno nigdy nie wychodzi z mody

Stare czy nowe drewno zawsze cenione jest jako materiał do wykończenia wnętrz. Daje duże możliwości jego stylizacji, nadaje wnętrzu przytulności i elegancji. Drewno stosowane we wnętrzach tworzy w nich bardzo przyjazny dla mieszkańców mikroklimat, jeszcze lepszy tworzy stare drewno.
Moda na stare deski podłogowe przyszła do nas z Niemiec i Szwajcarii. Obecnie można go kupić na specjalnych składach lub w firmach, które dokonują jego wstępnej obróbki, tzn. czyszczą, tną na deski lub robią wpusty do montażu.
Drewno pochodzące z rozbiórki to przede wszystkim dąb, sosna oraz dąb czarny. Zwłaszcza ten ostatni jest szczególnie ciekawy. Nie jest to odmiana dębu, ale drewno powstałe w wyniku kilkusetletniego oddziaływania wody.
Pnie dębu wskutek powodzi lub świadomej działalności człowieka przez kilkaset lat leżały w wodzie. W tym czasie nie tylko zmieniły swój kolor na czarny, ale także właściwości fizyczne. Jest to jeden z najtwardszych gatunków drewna, a jego obróbka bardzo trudna. To jeden z najcenniejszych materiałów nazywany polskim hebanem.
Ze starego drewna można przede wszystkim wykonać podłogi, które będą prezentowały się bardzo elegancko. Nadają się przede wszystkim do salonów, gabinetów lub wnętrz reprezentacyjnych. Doskonale pasują do starej cegły, oba te materiały wzajemnie się uzupełniają.
Stare belki z rozbiórki można wykorzystać do wykończenia sufitu, będą wtedy imitowały stare powały. Można je także wykorzystać do zrobienia stopni w schodach wewnętrznych.
W zależności od Twoich potrzeb możesz także ze starego drewna wykonać różnego rodzaju meble. Drewniane łóżko i szafa będą doskonale pasowały do sypialni, ich uzupełnieniem mogą być szafki nocne. Do innych propozycji należą m. in. szafa do przedpokoju, stół w starym stylu, drewniane ramy do obrazów.
Skoro rustykalne wnętrze to także rustykalny ogród. Uzupełnieniem rabat wytyczonych przez starą cegłę mogą być stare beczki wykorzystywane jako donice, drewniane koła od wozu można wykorzystać jako elementy dekoracyjne.
Stare drewno możesz wykorzystać także do wykonania mebli na taras lub stylowej altanki w ogrodzie. Ogromną zaletą drewna są jego wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, wszystko zależy tylko od Twoich pomysłów.
Niektórzy decydują się na kupno starego domu drewnianego ze względu na ich niską cenę. To bardzo dobra opcja, dla osób, które chcą uciec od wielkomiejskiego ruchu. Wymaga jednak wiele wysiłku i nakładów finansowych, by adoptować go do współczesnych potrzeb. Najważniejszym wyzwaniem będzie ocieplenie bez naruszenia wyglądu oraz dostosowanie ogrzewania i instalacji do obowiązujących przepisów. Jednak dla pasjonatów nie ma przeszkód nie do pokonania.
stara, odnowiona podłoga

Stare elementy metalowe

Z rozbiórki starych domów poza cegłą i drewnem można także odzyskać elementy metalowe. Najczęściej są to elementy wykonane z kutego żelaza, które zachwycają swoimi kształtami i bardzo precyzyjnym wykonaniem.
Elementy metalowe stanowią nieodzowny element dekoracyjny mebli i drzwi ze starego drewna. Uchwyty do szaf, pięknie zdobione klamki i okucia do drzwi wejściowych dopełniają wystroju rustykalnych wnętrz. Dodatkowo można uzupełnić go starymi meblami metalowymi. Najczęściej trzeba je oczyścić i ponownie pomalować, ale z kolorami nie należy szaleć. Nad drzwiami obowiązkowo musi wisieć stara końska podkowa, która zapewnia szczęście.
Wiele firm oferuje także stare okna metalowe, które obecnie nie będą mogły pełnić swojej pierwotnej funkcji, ale mogą być wykorzystane jako element dekoracyjny wnętrza lub ogrodu, wszystko zależy od Twoich wyborów.
Niebywałą gratką jest możliwość kupienia elementów starego ogrodzenia wraz z bramą. W połączeniu ze starą cegłą dopełni jednolitego stylu posesji. Co prawda doprowadzenie takiego ogrodzenia do eleganckiego wyglądu wymaga ogromnego nakładu pracy, ale trud zostanie nagrodzony niepowtarzalnym wyglądem. Wykonanie ewentualnie brakujących elementów możesz zlecić zakładowi ślusarskiemu, który zajmuje się produkcją ogrodzeń kutych.
Oczywiście tak szerokiego zakresu prac i zmian nie da się przeprowadzić tak szybko, jak standardowego remontu mieszkania. Podstawową przeszkodą będą stare materiały. Co prawda cegła i drewno można kupić w kilku firmach zajmujących się rozbiórką starych domów, ale już małe elementy dekoracyjne wymagają czasochłonnego poszukiwania na pchlich targach lub na różnych giełdach internetowych.
O urządzeniu końcowym mieszkania decydują wszystkie elementy, dlatego powinny być dobierane szczególnie starannie.