W jaki sposób wykonać szalowanie fundamentów i czy jest to konieczne?

W jaki sposób wykonać szalowanie fundamentów i czy jest to konieczne?

12 stycznia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wiele osób, które decydują się na budowę własnego domu, zastanawia się nad sposobem jego posadowienia. Fundamenty odgrywają szczególną rolę nie tylko podczas samego procesu stawiania budynku, ale także jego dalszej eksploatacji. Obecnie skorzystać można z wielu rozwiązań – tych bardziej i mniej tradycyjnych. Jeśli jesteś zwolennikiem sprawdzonych metod i chcesz wykorzystać ławę fundamentową do budowy domu, pamiętaj, że wymaga ona obowiązkowego szalunku.

 

Kiedy należy wykonać szalowanie fundamentów?

 

Budowa domu to proces niezwykle żmudny i wymagający nie tylko odpowiedniego nakładu czasu oraz budżetu, ale także cierpliwości. Szczególnie, gdy decydujemy się na tradycyjne rozwiązania, które bardzo często pochłaniają więcej pracy niż te bardziej nowoczesne. Jeśli chcesz wykorzystać tradycyjne ławy fundamentowe, aby postawić dom, wiedz, że konieczne do tego będzie odpowiednie ich szalowanie. To być może nie do końca znana terminologia, dlatego warto wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi.

 

Szalunki fundamentowe to niezbędny element, gdy prowadzimy prace fundamentowe. Konstrukcja, która nazywana jest szalunkiem, najpierw jest uzupełniana odpowiednim zbrojeniem, a następnie mieszanką betonową. Tak przygotowany fundament stanowi podstawę dla budynku i gwarancję wytrzymałości oraz jego nośności.

 

Dlatego też, jeśli marzy Ci się zbudowanie domu na terenie, który jest dość skomplikowany pod względem gruntu bądź sam budynek ma przyjąć nietypowy kształt, warto zdecydować się na coś bardziej funkcjonalnego. Płyta fundamentowa to doskonałe rozwiązanie, aby zagwarantować sobie stabilny fundament, mieć pewność wytrzymałości oraz najwyższej jakości. Wybierając płytę, masz pewność, że Twój dom będzie stać wszędzie tam, gdzie wydawałoby się to niemożliwe. Dodatkowo to spora oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

 

Metody szalowania fundamentów – jaką wybrać?

 

Jesteś zdecydowanym zwolennikiem tego co tradycyjne i nie chcesz wykorzystać płyt fundamentowych podczas budowy domu? W takim razie warto wiedzieć, że ławy fundamentowe i szalunek wymaga odpowiedniego doboru. Z pewnością we wszystkim pomoże Ci projektant po konsultacjach z konstruktorem, który wykona wszelkie obliczenia. To jego głos jest tak naprawdę decydujący. Nie mniej dobrze jest wiedzieć, czego można się spodziewać, by być w stanie samodzielnie oszacować budżet.

 

Nie wszyscy są świadomi, że szalunki fundamentowe dzielą się na kilka rodzajów. Stawiając dom jednorodzinny z pozoru wydawać by się mogło, że sprawa jest bardzo prosta – musimy skorzystać z szalunku jednorazowego, jaki został skonstruowany z desek bądź specjalnej, wodoodpornej sklejki. W rzeczywistości jednak wybór jest znacznie szerszy. Coraz więcej osób wybiera szalunki, które można swobodnie wykorzystać więcej niż jeden raz. Od Ciebie i projektanta zależy, jaką wybierzesz. Chodzi o: szalunki przesuwne, szalunki ślizgowe oraz szalunki przestawne. Na czym one polegają?

  • szalunki przesuwne – łatwe w użyciu. Można je ponownie wykorzystywać podczas fundamentowania bez konieczności demontażu. Należy je wyłącznie przesunąć je w nowe, pożądane przez nas miejsce.
  • szalunki ślizgowe – także i ten rodzaj szalunku pozwala na ponowne wykorzystanie bez konieczności demontażu, jednak z tą różnicą, że musi on być przesunięty w płaszczyźnie
  • szalunki przestawne – metoda szalunku, jaka wymaga demontażu, aby móc ponownie go wykorzystać. Po zdemontowaniu mamy swobodną możliwość zamontowania szalunku w innym miejscu.