Współczesne oprawy oświetleniowe a efektowne aranżacje

Współczesne oprawy oświetleniowe a efektowne aranżacje

6 maja, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jakie oświetlenie warto zamontować w kuchni, jakie w sypialni, a jakie w salonie? W każdym z tych pomieszczeń lampy mogą wyglądać zupełnie inaczej, co nie wyklucza tego, że w każdym powyższym przypadku będą efektowne i stylowe. Współczesne oprawy oświetleniowe odznaczają się dużym zróżnicowaniem form i materiałów. Jedne nawiązują do stylu glamour, inne cechują się skandynawskim minimalizmem, a jeszcze inne industrialną surowością. Nie brakuje też opraw wybiegających formą w przyszłość. Ich futurystyczne kształty wyglądają niezwykle oryginalnie, zadziwiająco, wręcz nierealistycznie.
Współczesne oprawy oświetleniowe nie ograniczają się do jednej konkretnej stylistyki, ale czerpią inspirację z różnych źródeł. Doskonałym tego przykładem są produkowane współcześnie oprawy w stylu retro. Choć nieco odświeżone, to jednak mocno nawiązujące do form znanych nam z przeszłości. Podobnie wygląda sprawa z lampami w innych stylach. Na rynku znajdziemy między innymi lampy rustykalne, industrialne, klasyczne i wiele innych. O jak dużym zróżnicowaniu możemy tutaj mówić, łatwo przekonać się, odwiedzając stronę Lampy.it.

Prostota i minimalizm

Ogromnym zainteresowaniem współczesnych inwestorów cieszą się lampy w stylu industrialnym oraz w stylu nowoczesnym. W obu tych przypadkach możemy mówić o prostych formach i braku elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że takie lampy nie potrafią zachwycać. Jest wręcz przeciwnie. Nierzadko fascynują nas swoją skromną, ale elegancką formą. To w niej tkwi sekret piękna i popularności tych opraw. W czasach, kiedy na znaczeniu nabiera funkcjonalność, a we wnętrzach bardziej od przepychu cenimy przestrzeń, takie oprawy sprawdzają się doskonale. Co więcej, w aranżacji wnętrz – pomimo swojej skromnej formy – traktowane są jak istotny element dekoracyjny.

Błyskotki i świecidełka

Jednak nie tylko lampy industrialne i nowoczesne znajdują swoich odbiorców. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się lampy w stylu glamour i nowojorskim albo lampy nowoczesne, którym, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, nadano nieco więcej blasku. O jakich materiałach mówimy? Najczęściej są to kryształki szkła albo chromowane elementy obudowy lamy, które w blasku światła wyglądają bardzo efektownie. Jeśli projektant oświetlenia zadbał o to, by takich elementów było dużo, efekt może być naprawdę imponujący.

Beton i drewno

Nie tylko lampy, które mienią się w świetle, potrafią nas zachwycać. Niezwykle efektownie wyglądają też oprawy wykonane z materiałów, które nadają im więcej surowości. Przykładem są wielkie, betonowe oprawy. Stwarzają wrażenie ciężkich i masywnych, ale do wnętrza oprócz surowego minimalizmu mogą wprowadzać również współczesną, opartą na prostych formach elegancję.
A jak we wnętrzach będzie prezentować się drewno? Cóż, drewno jest tym materiałem, który niemal zawsze ociepla wnętrze. W zależności od tego, jaką nadano mu barwę, formę i w jakim znalazło się otoczeniu, może współtworzyć swojski, sielski klimat podobny do tego, z jakim spotkamy się w rustykalnych wnętrzach, wyglądać bardzo elegancko i nowocześnie albo industrialnie.
Jak widać, współczesna stylistyka opraw oświetleniowych jest bardzo zróżnicowana. Widać tu wpływy wzornictwa różnych stylów, które niekiedy pozostają wierne pierwowzorom, innym razem mieszają się i przenikają. Wprowadzone do wnętrza mogą stanowić jego prawdziwą ozdobę albo nadawać aranżacji charakteru. Są jednak i takie, które we wnętrzu pozostają prawie niezauważone, dyskretnie oświetlając pomieszczenie niemal z ukrycia.