Okna energooszczędne, czyli jakie? Warto wybrać je do domu?
30 marca, 2021Przez okna z domów ucieka najwięcej ciepła, dlatego nie ma co na nich oszczędzać. Dzięki oknom energooszczędnym zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Czym dokładnie są i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czym są okna energooszczędne?
Okna energooszczędne pozwalają na znaczne ograniczenie utraty ciepła. Jest to możliwe, jeśli zachowane są odpowiednie parametry. Najważniejszym jest współczynnik przenikania ciepła. Informuje on, ile ciepła może przeniknąć w czasie jednej sekundy. Przenikanie ciepła ma związek z różnicą temperatur, które panują między wnętrzem a otoczeniem domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien energooszczędnych. Ich współczynnik Uw wynosi od 0,9 do 0,6 W.
W tym przypadku na wyróżnienie zasługuje okno dachowe trzyszybowe, które ma bardzo dobry współczynnik Uw. Pakiet energooszczędny powinien składać się z trzech tafli, a przestrzenie między nimi muszą być wypełnione gazem szlachetnym. Warto zaznaczyć, że wewnętrzna szyba powinna być pokryta specjalną powłoką niskoemisyjną. Odbija ona część ciepła pochodzącego z domu i redukuje straty energii.
Z czego składa się okno energooszczędne?
Okna energooszczędne składają się z kilku najważniejszych części, takich jak:
- Profil okienny – powinien osiągnąć izolacyjność wyższą niż 1,1 W/m2, ponadto im głębsze są profile, tym okno jest cieplejsze, a konstrukcja stabilniejsza.
- Szyba z potrójnym oszkleniem – najbardziej optymalne są okna posiadające trzy szyby o grubości 48 mm.
- Rama dystansowa – stabilizuje ona przestrzenie między szybami, może być zbudowana z aluminium.
Prawidłowy montaż okien energooszczędnych
Parametry okien są bardzo istotne, jednak, aby spełniały oczekiwania, nie mniej istotny jest ich prawidłowy montaż. Niedbała lub nieprofesjonalna stolarka może zniszczyć wysiłki i sprawić, że pieniądze, które wydano na produkty, pójdą w błoto. W energooszczędnym wariancie stolarkę obsadza się poprzez montaż warstwowy. Pianka stanowi izolację cieplną oraz akustyczną. Dobrym zabezpieczeniem jest także taśma paroszczelna i wodoodporna.
Prawidłowo przeprowadzony montaż warstwowy znacznie ogranicza mostki termiczne i zapewnia o wiele większą szczelność niż tradycyjne metody, w których stosuje się tylko piankę.
Duże znaczenie ma także to, gdzie znajduje się okno. W przypadku jednowarstwowych ścian, okna powinno się wstawiać w połowie grubości muru. Do poprawy ciepła wykorzystuje się styropian lub wełnę – jest to bardzo ważne.
Certyfikat izolacyjności
Kolejną istotną kwestią, jeżeli chodzi o okna energooszczędne, jest certyfikat izolacyjności. Jest on największą gwarancją tego, że okna spełnią swoje zadanie. Jeżeli nie ma takiego certyfikatu, nie powinniśmy decydować się na dany produkt.
Jeżeli jednak okna posiadają stosowny certyfikat, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze ważne jest to, czy został on wydany przez renomowaną instytucję badawczą. Po drugie warto sprawdzić, czy dany certyfikat stwierdza izolacyjność dla całego okna, a nie tylko dla szyby. Warto dobrze przemyśleć wybór i sprawdzić wszystkie kwestie, aby mieć pewność, że podejmuje się właściwą decyzję.
Okna energooszczędna to absolutny standard! Warto zdecydować się na ich zakup, aby mieć pewność, że ciepło nie będzie się uwalniało na zewnątrz. Na rynku dostępne jest coraz więcej produktów tego typu, dlatego przy wyborze trzeba sprawdzić wszystkie parametry i możliwości.